Blog Kararı

Sizin haberiniz yokken ben burada senelerdir kafamı kurcalayan bir sorunu çözdüm. Hani kişisel blog devresi bitti derler ya bazen? Ben bitmediğine inanıyorum, ve bu yüzden kişisel blogumun temasını her zamanki gibi genel tutmaya karar verdim.

Artık hep konulu bloglar görmeye başlıyorum. Uzun zamandır ben de tek bir konuya odaklansam mı diye düşündüm. Mesela aşağıdaki konuların herhangi biri hakkında bir blog yaratabilirdim:
– Fotoğraf
– Kıyafet ve takılar
– Müzik ve besteler
– Amerika’da yetişmiş bir Türk olma hakkında gözlemlerim
– Çizdiğim resimler
– Bilim, mühendislik, kadınlar ve mühendislik
– Lezzetli yemek serüvenleri
– Kişisel içebakış, içe dönük biri olmanın yararları
– İş/yaşam/sanat dengesi, hayattan en çok nasıl tatmin olunabileceği
– Güvercinler

İlham almak için bazı bloglara baktığımda, benim en çok ilgimi çeken şeyin yazarın kendisi olmasıydı. Seneler içinde takip ettiğim kişilerin ilgi alanları değişebiliyor, ama o kişi hemen hemen aynı kalıyordu. Her zaman aynı anda birkaç ilgi alanıyla uğraşan biri olarak, benim kişiliğimi genel konulu bir blogun en iyi şekilde yansıtacağında karar kıldım.

Blogu tek bir konuya yoğunlaştırmama kararına siz de katılıyormuşsunuz meğer. 2010’da bir okur anketi yapmıştım. Bu anketi hem Türkçe, hem İngilizce bloglarıma koymuştum. Aşağıda sonuçları görebiliyorsunuz. Birbirinden farklı çoğu konuya yoğun ve neredeyse eşit ilgi göstermişsiniz. Yani konuları çeşitli tutmaya devam!

Bu ankette beni en çok şaşırtan şey, herkesin ne kitap okuduğuma çok fazla ilgi duymasıydı. Gerçekten mi? Peki, birşeyler ayarlarız… Şimdilik Goodreads profilimle yetinebilirsiniz.

Not: Eğer bu yazıyı bir reader’dan okuyorsanız, hatırım için blogumu bir ziyaret edin. Görünümünü biraz değiştirdim de!

Leave a Reply