Archive for the ‘Fotograf’ Category

Los Angeles Güvercin Şovu 2015

Thursday, February 5th, 2015

Geçen Cuma sabahı, telefonuma birkaç dakika arayla yollanan iki mesajın sesiyle uyandım. İki arkadaş bana haftasonu olacak bir güvercin şovunun haberini bildiriyorlardı. Televizyondaki yerel haberde görmüşler ve güvercinlere gösterdiğim ilgiyi bildiklerinden telefona sarılmışlar. Şova gidebilmek için o günkü diş randevumun saatini değiştirdim. Üç saat boyunca boydan boya dizilmiş kafeslerde oturan yüzlerce güvercini gözlemledim ve resimlerini çektim.

Çoğu kişi, güvercinlerin tıpkı köpekler gibi farklı cinsler olarak yetiştirilebildiğini bilmez. Bu güvercinler bu tür şovlarda kendi cinsleri arasında karşılaştırılır ve ödüllendirilir. Yüzlerce senedir yetiştirilen çeşitli güvercin türleri, normal bir güvercinin genlerinde gizli olan çok enteresan özellikleri ortaya çıkarır. Bazı hareketleri kısıtlanan zavallı güvercin türleri dışında, çoğu güvercin halinden memnun görünüyordu.

Güvercinlerin hepsi o kadar sevimli ve şahsiyetliydi ki çektiğim resimlerin birçoğunu elemekte zorluk çektim. Birkaç tanesini aşağıda görebilirsiniz. Diğerleri için bir Flickr albümü derledim. Bir bakın derim.

Untitled

Untitled

Untitled

Untitled

Untitled

Untitled

Untitled

Untitled

Untitled

Untitled

Yukarıdaki resimleri sevdiyseniz, Stephen Green-Armytage’ın Extraordinary Pigeons adlı kitabına bayılırsınız. Bende iki tane var (birini kendime almıştım, diğerini de beni çok iyi tanıyan bir arkadaşım bilmeyerek hediye etmişti). Biri evde duruyor, diğeri işte!

Altın Karalahana

Wednesday, January 1st, 2014

Geçen hafta üniversite arkadaşım Marta Los Angeles’a ilk kez beni ziyarete geldi, ben de onu hemen meşhur Venice Beach’e götürdüm. Gezinirken bir tezgaha rastladık, adam gerçek yaprakları altın/gümüş/bakırla kaplayıp takı yapıyormuş. O kadar bayıldım ki üç tane kolye aldım. İçlerinden en çok hoşuma giden parça, altın kaplamalı bir karalahana:

Asimetrik ve değişik olan şekline bayıldım. Her açıdan değişik görünüyor.

Eğer Los Angeles’ı ziyarete gelirseniz, tezgahı Venice Beach’te bulabilirsiniz:

Real Leaves Jewelry
1309 Ocean Front Walk, Venice Beach
Sidewalk Cafe’nin bir blok kuzeyinde

Takının birkaç resmini daha çektim, Flickr’daki albümde görebilirsiniz. Bundan sonraki bazı kıyafetlerimde de kullanacağım elbette.

10 Toskanalı Güvercin Resmi

Sunday, June 23rd, 2013

İki hafta önce Toskana’daydım. Böyle bir durumda çoğu kişinin turistik resim koyacağı için ben değişik bir yol seçip güvercinler hakkında yazmayı seçtim. Devam etmeden önce şunu söyleyeyim, toplam resim sayısının 10 olması tamamen bir tesadüftür, yuvarlak rakam olması için özellikle yapılmamıştır.


Floransa çatıları. Güvercin çiftini buldunuz mu? Göremediyseniz bir de yakından bakalım… (aşağıda)

Floranda’da güneşli bir günün keyfini çıkaran bir çift güvercin.

Lucca’da eski bir kulenin tepesine çıkarken taş duvardaki deliğin içinden bana korkuyla bakan iki yavru güvercinle karşılaştım. Birkaç resim çektiğimde çaresizlikten kıpır kıpır yerlerinde fıkırdıyorlardı.

San Gimignano’da yüksek bir kulenin tepesinde dinlenen güvercinler, insan denen o huysuz yaratıkların erişemedikleri bir yer bulmuşlardı.

Eski İtalyan duvarlarındaki bu delikler, inşaat sırasında kullanılan yapı iskelelerinin bir kalıntısıymış. Bazı delikler dolduruluyor ya da telle örtülüyorlarmış, ama geri kalan boş delikler bu güvercinler için ideal yuva yerleri olmuş.

Bu güvercin hem yumurtalarına, hem de şehrin kemerli kapısına göz kulak oluyor.

Toskana manzarasına bakan güvercinler.

Fotografçıya kuşkulu gözlerle bakan gururlu bir güvercin (yukarıdaki resimdeki sol üst delikten bize bakıyor).

Yağmurlu bir günde Siena şehir merkezindeki çeşmenin kenarında kabarmış bir güvercin.

Diğer Toskana resimlerimi Flickr’daki Toskana foto setimden görebilirsiniz.

Tamara & Giovanni

Tuesday, August 30th, 2011

Haftasonu Bryan Afganistan’a gitmeden önce saka kuşlarını bana emanet etti.


Beyaz dişi saka Tamara

ve tarçın renkli erkek saka Giovanni.

Yıkanmayı çok seviyorlar.

Yeni keman

Monday, June 6th, 2011

Mart ayında, üç senedir çaldığım başlangıç düzeyi kemanımın yerine daha iyi bir keman ısmarladım. Benim şansıma tam o sıralar iş hayatım yoğunlaştığı için yeni kemanımı daha sadece birkaç kez çalabildim.

Kemanın sesi, rengi gibi, eskisininkine göre daha zengin ve güzel. Şimdi bu kemana layık olabilmem için daha çok çalışmam gerekiyor.

Matchingfreak Sorunları

Monday, December 13th, 2010

Koyu Matchingfreak fanatikleri o siteyi birkaç haftadır güncellemediğimi farketmiş olabilirler. Tabii ki nedenleri vardı…

  • Yeni taşındığımız yerde resim çekebileceğim iyi aydınlatılmış bir köşe bulamadım. Normalde resimlerimi işten dönünce çekiyorum, ama kış aylarında eve gelmeden hava kararıyor. Yeni odamdaki ışıklandırma fena değil, ama halıların yeni yıkandığı için ayakkabılarımla girmek istemiyorum.
  • Fotograf makinam bozuldu. Bu senenin başında zaten resim çekme düğmesi kopmuştu. Geçici olarak seloteyple tutturmuştım. Birkaç hafta önce düğme düşüp kayboldu. Düğmesiz resim çekebilmem için ancak düğmenin üzerine oturduğu deliğe bir kalem sokarak bastırmam gerekiyordu. Bu yöntem de hem sinir bozucu, hem de biraz garipti. Sonunda bir gün hiç çalışmaz oldu.
  • Babam bana yeni fotograf makinası aldığından beri rutinimi oturtmaya çalışıyorum. Yeni makinanın eskisi gibi (dingildek de olsa) kendi kendine ayakta duramadığı için tripodumu kullanmam gerekti. Şimdi de hala ayakkabılarımla dolaşabileceğim, iyi aydınlatılmış bir köşe yaratmaya çalışıyorum evde.

Son birkaç gündür işe gitmediğim için resimleri gündüz çektim, ama yarın işe gideceğim için boy resmimi çekebilecek birilerini bulmalıyım. Sormaya çekiniyorum ama. Ayrıca uluorta resim çektirmekten de çekiniyorum açıkçası. Zaten bu kıyafet projesinin her bir parçasında gariplik diz boyu.

Büyük amcamın balkonundaki kuşlar

Sunday, October 31st, 2010

Geçenlerde büyük amcamın balkonunda beslediğimiz kuşları anlatan yazıma ek olarak birkaç resim eklemek istedim. Ne yazık ki tatile çıkarken fotograf kameramın kablosunu unuttuğum için bu resimleri telefonumla çekmiştim.

Korkak güvercinler cesur arkadaşlarının darıları hapur hupur götürmesini imrenerek izliyorlar.


Tedirgin kumru, büyük güvercinin göz hapsi altında yemek yemeye çalışıyor.

Benekli Kumru

Monday, July 5th, 2010

Değişik şehirlere gidince oradaki kuş türlerinin farklılıkları mutlaka dikkatimi çeker. Mesela Arizona’daki sığırcık kuşları Güney Kalifornia’dakilere göre kocaman görünmüştü. İstanbul’daki kumruların tüyleri buradakilerinkine göre daha kızılımsı ve ötüşleri de farklı. Bu keşiflerde kendimi Galapagos Adaları’nda yaşayan kuşların arasındaki farkları not eden Charles Darwin’i hatırlıyorum hep. Yüzlerce sene içinde herbiri ayrı bir adada değişik şekiller alan kuşların aynı atadan geldiklerini görmek güç değil. Şehirden şehire görünümleri farklı olmayan sayılı kuş cinslerinden biri de bildiğimiz gri güvercinler…

İnanır mısınız, Hong Kong’da tek bir güvercin gördüğümü hatırlamıyorum, ama kumru vardı. Uzaktan bildiğimiz kumruya benziyordu…

…ama yaklaştığımda gümüşi başları, ve beyaz beneklerle süslenmiş koyu renkleri boyunları dikkatimi çekti. Evet, bu bölgedeki kumrular Streptopelia chinensis cinsindendi.

Şimdiye kadar gördüğüm her güvercin ve kumru gibi büyük bir telaşla daireler çizerek koşturdukları için iyi bir resim yakalamam zor oldu.

Arizona çölü

Monday, May 10th, 2010

Geçtiğimiz hafta Arizona eyaletinin Phoenix şehrinde bir konferansa gittim. Daha önce hiç gitmemiştim, onun için çölün görüntüsü, bitkileri, ve yaratıkları bana çok değişik geldi. Son günde düzenlenen çöl turu da muhteşemdi. Turda çektiğim birkaç resmi görebilirsiniz. Bana eski kovboy çizgiromanlarını andırıyor. Demek böyle şeyler varmış dünyada, yapma değilmiş!

(more…)

Matchingfreak dışı portreler

Tuesday, April 13th, 2010

Matchingfreak‘i ikinci kez yeniden başlattığımda kendim için umutluydum. Üniversiteden mezun olduğumdan beri eskisi kadar resim çekmiyordum. Bu proje beni amatör fotografçılığa yeniden girmemi teşvik edecekti.

Tabii ki şimdi eskisine kıyasla günde daha fazla resim çekiyorum. Fakat Matchingfreak dışında çektiğim resim sayısında pek bir değişiklik olmadı. Çevrem mi eskisine göre daha sönük, yoksa sorun bende mi? Cevap herhalde ikisinin bir karışımı.

Geçen Cumartesi saçımı kestirdim. Buklelerimi o kadar güzel yaptılar ki eski zamanları andıran bir heyecanla resim çekmeye koyuldum.